Välkommen till Husby Säteri

Husby Säteri bjuder på en vacker levande och välbevarad slottsmiljö Anno 1795, beläget en mil utanför Söderköping vid S:t Anna Skärgård. Kulturhistoriska upplevelser i slottsmiljö.

Historien om Husby Säteri

År 1979 väcker Christer och Gunilla Wastesson slottet ur sin nästan 100 åriga ”Törnrosasömn”, dvs, familjen Wastesson blev den stora räddningen. Slottsbyggnaden, med sina omkringliggande flyglar var i oerhört dåligt skick, de stod fullkomligt i sitt totala förfall.

I ca 20 år pågick en omfattande och varsam renovering som återställdes till sitt sanna original. Först exteriört, sedan invändigt, där de forna dagarnas glans åter väcktes till liv.

Slottet ägs & drivs från 2012 av makarna Fredrik och Irene Wastesson. Verksamheten har ständigt utvecklats till att idag erbjuda unika miljöer med autentisk atmosfär från sent 1700-tal. Där mat, möten och fest står i fokus. Med fokus på helheten har vi satsat på en upplevelse väl värd att minnas.

På Husby har finns även mycket djur. Som uppfödning av hopphästar, inackorderingar för unghästar på stora lösdrifter, dovhjort/kronhjort, får och kor.

Vi önskar dig varmt välkomna på en vistelse i hjärtat av den Östgötska Skärgården, hos oss på Husby Säteri.

Kontaktpersoner

Fredrik Wastesson

Ägare/VD

fredrik@husbysateri.se
072-357 78 40 / 0121-347 00

Irené Wastesson

Slottsfru

irene@husbysateri.se
0733-873 604 / 0121-347 00

Ulf Lacker

Anläggningsansvarig

ulf@husbysateri.se
0121-347 03

Anette Alexandersson

Konferens- och kontorsansvarig

info@husbysateri.se / anette@husbysateri.se
0121-347 04

Pernilla Karlsson

Souchef

koket@husbysateri.se
0121-347 00

Jonas Frisäter

Jonas Frisäter

Food & Beverages Manager

jonas@husbysateri.se
0121-347 00

Sussi Eriksson

Sussi Eriksson

Matsalsansvarig

sussi@husbysateri.se
0121-347 00

Kontakta oss gärna!

Personalen på Husby Säteri

Jag godkänner att Husby Säteri behandlar mina personuppgifter i enlighet med GDPR och webbplatsens integritetspolicy